Rebranding - na czym polega?

Dodany przez Kris27 - 23-04-22

Rebranding

Czym jest rebranding?

Zdaniem znawców rebrandingu – czyli tworzenia wizerunku firmy, jej koncepcji oraz przekazu, rebranding to nie jest przemiana wizerunku, tylko przekształcenie działalności w nowe, dające większe możliwości zyskowności. Zastępując logo, rebranding to odświeżenie i ukształtowanie przekazu.

Jest to proces, który wymaga od wszystkich kompetencji, od kreatywnych do skomplikowanych. Zdecydowanie większe tempo działania oraz ryzyko, ale również większa satysfakcja.

Jakie są etapy rebrandingu?

Rebranding może być złożonym procesem i wymagać wiele czasu i wysiłku. Jednak przy odpowiedniej strategii może zakończyć się sukcesem. Istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zapewnić udany rebranding.

Zbadaj rynek

Nadanie firmie nowego wizerunku może być trudne i wymagające. Ważne jest przeprowadzenie badań rynkowych, aby logo firmy nie pojawiło się nagle. Wymaga to zidentyfikowania konkurentów z tej samej branży, a także klientów z tej branży. Co ważniejsze, należy zidentyfikować konkurentów i klientów, którzy najprawdopodobniej odniosą sukces z nową wersją logo. Informacje te można zebrać za pomocą wywiadów, grup fokusowych, ankiet i innych metod badania rynku.

Identyfikacja grupy docelowej klientów

Kluczowym krokiem w procesie rebrandingu jest identyfikacja docelowej grupy klientów dla nowego logo. Firmy często przeprowadzają szeroko zakrojone badania rynku, aby określić potrzeby i życzenia klientów. Badania te mają na celu określenie docelowej grupy klientów dla rebrandingowanej firmy. Oprócz zidentyfikowania potrzeb i życzeń obecnych klientów, ważne jest także określenie potrzeb i życzeń innych klientów docelowych. Na przykład firma motoryzacyjna może chcieć rozszerzyć swoją działalność na inne usługi transportowe, takie jak ridesharing, a także na nowe modele samochodów z ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa.

Tworzenie nowego projektu logo

Po zidentyfikowaniu docelowej grupy klientów, kolejnym krokiem jest stworzenie nowego projektu logo. Docelowa grupa klientów musi być podkreślona w logo. Ważne jest również, aby zrozumieć, jakie przesłania przekazuje logo. Logo powinno wyrażać misję firmy, a także jej wartości i osobowość. Powinno być także łatwo rozpoznawalne i zapamiętywalne.

Ustalenie priorytetów przekazu

Następnym krokiem jest określenie priorytetów przekazu, jaki ma być zawarty w logo. Logo powinno przekazywać najważniejsze aspekty działalności firmy. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie słowa i obrazy.

Przegląd projektu logo

Po stworzeniu nowego projektu logo nadszedł czas, aby go przejrzeć. Ważne jest, aby rozważyć następujące kwestie: Czy logo ma sens i przekazuje właściwe komunikaty? Czy jest łatwe do zidentyfikowania i zapamiętania? Czy dobrze wygląda i dobrze się je czuje na papierze? Czy dobrze wygląda na różnych tłach i w różnych kolorach? Projekt logo powinien być atrakcyjny zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem wyrażonych w nim idei i słów.

Stwórz nowy tagline

Ważną częścią rebrandingu jest tagline. Jest to krótka fraza lub zdanie, które będzie używane do reprezentowania logo firmy. Dobry tagline powinien uchwycić istotę firmy zarówno wizualnie, jak i słownie.

Tworzenie nowych opakowań, ulotek, wizytówek

Po zakończeniu procesu rebrandingu logo firmy powinno być używane tak często, jak to tylko możliwe. Może to dotyczyć opakowań, takich jak pudełka, torby, kubki i puszki. Może też obejmować materiały marketingowe, takie jak ulotki i wizytówki. Zmienione logo powinno być używane konsekwentnie i w widocznym miejscu. Nazwa firmy powinna być używana zawsze, gdy jest to możliwe. Logo powinno być także używane w komunikacji z klientami i dostawcami.

Zakończenie prac nad nową nazwą i sloganem

Po jak najczęstszym korzystaniu z logo rebrandingowego nadszedł czas na sfinalizowanie nowej nazwy i sloganu. Jest to ostatni etap i może trwać najdłużej. Nazwa i slogan muszą być chwytliwe, zapamiętywalne i zgodne z logo. Po sfinalizowaniu nazwy i sloganu firma powinna oficjalnie zmienić nazwę i proces rebrandingu jest zakończony.

rebranding czym jest

Dlaczego warto przeprowadzić rebranding?

Kiedy zmieniasz nazwę, masz okazję odświeżyć wizerunek swojej firmy. Nowa nazwa może pomóc Ci wyróżnić się z tłumu. Może także zwiększyć sprzedaż, poprawić rozpoznawalność marki oraz stworzyć bardziej spójny i skuteczny branding. Rebranding może także pomóc w marketingu i public relations. Wielu klientów będzie chciało wiedzieć, dlaczego należy przeprowadzić rebranding. Może to pomóc wyjaśnić, dlaczego ten proces jest konieczny. Oto niektóre z głównych korzyści płynących z rebrandingu:

  • Pozyskiwanie nowych klientów - dzięki nowej nazwie można pozyskać nowych klientów. Niezależnie od tego, czy chcesz pozyskać nowych klientów, czy zwiększyć sprzedaż, nowa nazwa pomoże Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
  • Stworzenie nowego wizerunku - Nowa nazwa może pomóc w stworzeniu nowego wizerunku, który będzie bardziej odpowiedni dla Twojej firmy. Można wybrać nazwę, która lepiej odzwierciedla produkty lub usługi firmy. Można też wybrać nazwę, która będzie bardziej inspirująca lub pozytywna.
  • Wzmocnienie marki - Nowa nazwa może wzmocnić istniejącą markę. Może to pomóc w zdefiniowaniu wartości, misji lub osobowości marki.
  • Budowanie zaufania - nowa nazwa może pomóc w budowaniu zaufania wśród klientów i interesariuszy. Ułatwi im identyfikację z Twoją marką.
  • Lepsze zapamiętywanie - nowa nazwa może pomóc w lepszym zapamiętywaniu. Dzięki niej można stworzyć zapadający w pamięć akronim, slogan lub logo.

Jakie są najczęstsze błędy podczas rebrandingu?

Największym błędem popełnianym przez małe firmy podczas rebrandingu jest zbytnie skupianie się na kolorach lub logo. Choć kolory i logo są ważne, jedyną rzeczą, która tworzy wizerunek firmy, jest jej nazwa. Nie można po prostu zmienić nazwy firmy. Trzeba zmienić wszystko, co wiąże się z nazwą firmy.

Zmieniając nazwę firmy, należy pamiętać, że logo, wizytówki, strona internetowa itp. również muszą zostać zmienione. Oznacza to, że trzeba pozbyć się starego logo lub wizytówek. Należy również stworzyć nowe logo lub wizytówkę dla swojej firmy. Ważne jest, aby pamiętać, że nowe logo lub wizytówka muszą odzwierciedlać nową nazwę firmy.

Komentarze

Komentarze


Studio zajmujące się kreowaniem wizerunku przedsiębiorstw, marek, produktów i usług.